GDAŃSK
  Object moved

Object moved to here.szukaj
 
 
 
Zasięg terytorialny ośrodka
 
Projekty realizowane
GEZ
Badania więźb dachowych
Ewidencja zabytkowej stolarki
Kościoły Żuławskie
Kościół w Gnojewie
Projekty zakończone
GEZ
Badania przy św. Mikołaju
EDD 2007
2008 - Rokiem Żuław
Architektura modernizmu

 

 
ROBIDZ NA CO DZIEń
Archiwum
Biblioteka
Wydawnictwa
 
ŚWIATOWE DZIEDZICTWO
Zamek krzyżacki w Malborku
 
POMNIKI HISTORII
Gdańsk
Westerplatte
Zamek w Malborku
 
 


Prace ratownicze przy kościele w Gnojewie
Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Gdańsku
data dodania: 25.05.2007 (data modyfikacji: 25-05-2007)


Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Gdańsku podjął się zadania ratowania kościoła pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Gnojewie. Pod patronatem Wicemarszałka Senatu RP Macieja Płużyńskiego, służąc pomocą merytoryczną księdzu proboszczowi, we współpracy ze służbami konserwatorskimi, udało się nam pozyskać środki na zabezpieczenie tego najstarszego na Żuławach zabytku.

  

W dniach 23-23 maja br. decyzją Dyrektora  Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków specjaliści naszej instytucji dokonali skanowania najcenniejszych fragmentów budowli. Plon tej pracy - wydruki wielkoformatowe posłużą do opracowania szczegółowego programu prac konserwatorskich w kolejnym etapie działań ratowniczych. Natomiast  jeszcze w maju br. rozpoczęte zostaną prace ratownicze – położenie nowego, tymczasowego pokrycia dachowego oraz prace zabezpieczające.

  

Kościół pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Gnojewie jest jednym z najcenniejszych zabytków Żuław. Początki jego budowy sięgają 1340 roku (dwie zachowane do dziś ryglowe ściany wewnętrzne), w 2 poł. XIV w. wzniesiono kościół ceglany omurowując wcześniejszą konstrukcję. Po 1466 r. rozbudowano go w kierunku północnym wznosząc niewielką nawę boczną, w latach 1604-37 wzniesiono drewnianą wieżę, obecna pochodzi z latach 50-tych XIX w.

  

Do 1945 r. kościół pełnił funkcję sakralną (od 1818 jako świątynia gminy ewangelickiej), po wojnie jako własność państwowa nie był użytkowany. W okresie PRL obiekt służył jako magazyn nawozów, a z czasem wnętrze ogołocono z zabytków ruchomych. W 1973 r. świątynię przekazano kościołowi rzymskokatolickiemu (parafia w Szymankowie) uzasadniając tę decyzję niemożliwością wykorzystania go na cele świeckie i brakiem środków finansowych na odbudowę.

  

Z historycznego wyposażenia  do dziś zachował się barokowy drewniany strop z bogatą polichromią z 1717 r. oraz nowożytne elementy malarskie na ścianach. W końcu maja br. rozpoczęte zostaną prace nad zabezpieczeniem zabytkowej struktury kościoła, fundusze na ten cel pozyskano od Fundacji PZU i prywatnych sponsorów.

drukuj stronę


 
 
 
  aktualizacja: 05.09.2006
  o nas | projekty i programy | współpraca | zabytki  
 

2005 - Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków

email: pnajmajer@kobidz.pl