KRAKÓW
  Object moved

Object moved to here.szukaj
 
 
 
Zasięg terytorialny ośrodka
 
ROBIDZ NA CO DZIEń
Archiwalia
Wydawnictwa
 
UNESCO
Historyczne centrum Krakowa
Kopalnia soli w Wieliczce
Auschwitz Birkenau
Kalwaria Zebrzydowska
Kościoły drewniane południowej Małopolski
 
POMNIKI HISTORII
Bochnia
Kalwaria Zebrzydowska
Kraków
Racławice
Wieliczka
 
GALERIA ZDJęć
Stanisław Wyspiański na Podkarpaciu
Zabytki z Małopolski. Fotografie archiwalne
 
MUZEA
Powiat bocheński
Powiat brzeski
Powiat chrzanowski
Powiat dąbrowski
Powiat gorlicki
Powiat krakowski
Powiat limanowski
Powiat miechowski
Powiat myślenicki
Powiat nowosądecki
Powiat nowotarski
Powiat olkuski
Powiat oświęcimski
Powiat proszowicki
Powiat suski
Powiat tarnowski
Powiat tatrzański
Powiat wadowicki
Powiat wielicki
 
 


Muzea, izby regionalne, galerie i pracownie twórców w powiecie suskim
Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Krakowie
data dodania: 22.10.2009


Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Krakowie prosi o wszelkie uwagi, poprawki oraz uzupełnienia do wykazu.

Kontakt:
tel/fax. (012) 429-10-11
e-mail: robidz.krakow@kobidz.pl


BUDZÓW gm. Budzów
Izba Regionalna
Gimnazjum w Budzowie, 34-211 Budzów 553
tel. (033) 87-405-83
e-mail: gimnazjum_budzow@onet.pl
Izba została urządzona w 2002 r. Wśród zebranych przez dzieci i nauczycieli przedmiotów są elementy wyposażenia tradycyjnego wnętrza miejscowego domu, sprzęt gospodarstwa domowego, elementy stroju, szopka bożonarodzeniowa. Do interesujących eksponatów należą: kołyska, kierpce, naczynia klepkowe związane z pasterstwem.

MAKÓW PODHALAŃSKI gm. Maków Podhalański
Izba Regionalna Ziemi Makowskiej im. Emila Wacyka
ul. 3 Maja 24, 34-220 Maków Podhalański
tel. (0-33) 877-13-41
Izba mieści się w dworku z końca XIX w. Założona została w latach 70. XX w. Posiada zbiory związane z historią Makowa Podhalańskiego i okolicy, okresem II wojny światowej, z kulturą ludową regionu. Zgromadzono w niej zbiory starych dokumentów, fotografii i przedmiotów domowego użytku, nawiązujących do ponad 600-letniej historii Makowa Podhalańskiego, meble, wyroby z drewna, narzędzia, zabawki drewniane, hafty, szopki. Prezentowane są prace wielu twórców, m. in. obrazy Józefa i Antoniego Stopy.

SIDZINA gm. Bystra-Sidzina                       
Muzeum – Zagroda
34-487 Sidzina - Bińkówka 130
tel. (0-18) 26-73-398
e-mail: muzeumope@poczta.onet.pl
www.skansen.nowotarski.pl
Początki skansenu datują się na 1963 r. i związane są z obchodami 400. rocznicy powstania wsi. Wtedy to w przysiółku Bińkówka oddano do zwiedzania zabytkową chałupę Banasików z 1807 r., przeniesioną tu z Sidzinki Małej. Wewnątrz budynku, składającego się tradycyjnie z izby czarnej (zwanej też piekarnią) i izby białej (świetnicy), komory oraz tzw. „wyski” (pomieszczenia usytuowanego na strychu, pełniącego funkcję spichlerza), można obejrzeć wyposażenie i sprzęt gospodarski - m.in. garnki, miski, odcedzarki, żarna, narzędzia do obróbki lnu i wełny, meble, drobne przedmioty codziennego użytku, a także zbiór obrazów malowanych na szkle. W późniejszym okresie skansen powiększał się i obecnie na jego terenie znajdują się także: chałupa Anny Kozioł ze Spytkowic z 1901 r., chałupa wójta Maja z Sidziny z 2. poł. XVIII w., kuźnia z XIX w., dzwonnica loretańska z Sidziny Wielkiej Polany z 1937 r., a także tzw. górka czyli spichlerz z 1897 r. W chałupie Anny Kozioł organizowane są wystawy czasowe i spotkania okolicznościowe, urządzono tu również wystawę fotograficzną poświęconą historii Sidziny. Natomiast w budynku spichlerza można zapoznać się z ekspozycją, na której zgromadzono pamiątki dokumentujące okres II wojny światowej i walk z okupantem prowadzonych w tym regionie oddziały partyzanckie.

STRYSZAWA gm. Stryszawa
Beskidzkie Centrum Zabawkarstwa Ludowego
Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, 34-205 Stryszawa 263
tel/fax: (0-33) 874-72-36
e-mail: gokstryszawa@poczta.fm
http://gokstryszawa.fm
Ekspozycja w budynku „Organistówki” z końca XIX w. została otwarta w 1995 r. Prezentuje dorobek kilku pokoleń zabawkarzy ze Stryszawy i Lachowic - drewniane zabawki, jak koniki, grzechotki, ptaszki, zwierzęta, lalki, a także kołyski, płaskorzeźby, malarstwo na szkle, bibułkowe kwiaty. Gminny Ośrodek Kultury organizuje warsztaty plastyczne, podczas których prowadzona jest nauka wykonywania tradycyjnych, stryszawskich zabawek.

SUCHA BESKIDZKA gm. Sucha Beskidzka
Galeria Sztuki – Zamek
ul. Zamkowa 1, 34-200 Sucha Beskidzka
tel. (033) 874-58-00
fax. (033) 874-13-03
e-mail: mok@zameksuski.pl
Galeria istnieje od 1992 r. Jej twórcą jest artysta rzeźbiarz Wiesław Kwak. Od 1999 r. galeria znajduje się na zamku, którego początki sięgają XVI w., w XVII w. został przebudowany i nazwany „Małym Wawelem”. W Galerii organizowane są wystawy czasowe. Udostępniana jest tu także Sala Rycerska, zwana Marszałkowską, w której znajduje się renesansowy, bogato dekorowany kominek. Zwiedzać można kaplicę mieszczącą się na piętrze wieży zegarowej, pochodzącą z 1614 r. Zachowały się w niej fragmenty polichromii z XVII w. z motywami pasyjnymi.

SUCHA BESKIDZKA gm. Sucha Beskidzka
Izba Regionalna „Domek Ogrodnika”
ul. Juliusza hr. Tarnowskiego 1 „Domek Ogrodnika”
tel. (033) 874-44-33
„Domek Ogrodnika”, pochodzący z XVIII/XIX w., usytuowany jest na skraju parku zamkowego, gdzie od 1996 r. działa Izba Regionalna. Zebrane eksponaty prezentują kulturę ludową Suchej Beskidzkiej i okolicy. Urządzono tu makietę typowej dla regionu chałupy z XIX/XX w., makietę szałasu pasterskiego i kuźni. Znajdują się tu również przedmioty służące do przygotowywania pożywienia, związane z obróbką lnu, stolarstwem oraz sztuka ludowa (obrazy, rzeźby).

SUCHA BESKIDZKA gm. Sucha Beskidzka
Muzeum Miejskie
ul. Zamkowa 1, 34-200 Sucha Beskidzka
tel/fax. (033) 874-26-05
e-mail: muzeum@sucha-beskidzka.pl
www.muzeum.sucha-beskidzka.pl
Sale ekspozycyjne zajmują pięć komnat w ciągu amfiladowym skrzydła południowo-wschodniego zamku. Muzeum prezentuje: malarstwo, pamiątki, przywileje targowe, starodruki, ryciny, związane z historią zamku oraz parafii suskiej z okresu od XVI – XVIII w., dokumenty, fotogramy pamiątki związane z historią Suchej Beskidzkiej, unikatową kolekcję malarstwa Stefana Karola Habsburga z Żywca z prywatnych zbiorów Ireneusza Seneckiego, którą tworzą cenne dzieła malarstwa europejskiego z ok. XVII – XX w. oraz wystawę ubiorów dworskich (suknie) z okresu renesansu i baroku.

ZAWOJA - BARAŃCOWA gm. Zawoja
Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego
34-223 Zawoja Barańcowa 1403
tel. (0-33) 87-75-110
fax.(0-33) 87-75-554
e-mail: park@bpn.babia-gora.pl
www.bpn.babia-gora.pl
Na terenie Ośrodka znajduje się wystawa stała składająca się z części etnograficznej i części przyrodniczej. Ekspozycja etnograficzna to aranżacja wnętrza tradycyjnego domu Górali Babiogórskich z XIX/XX w. - meble, ceramika, rzeźby, płaskorzeźby, obrazy. Prezentowany jest również strój Górali Babiogórskich, przedmioty związane z gospodarką pasterską, zbieractwem, łowiectwem, hodowlą, rolnictwem, rzemiosłem. Do najcenniejszych eksponatów należą oleodruki z XIX w., rzeźby z kapliczek i domowych ołtarzyków z XIX/XX w., obrazy i rzeźby ludowe. Ekspozycja przyrodnicza ukazuje aranżację lasu regla dolnego oraz plastyczną makietę Babiej Góry. Ośrodek posiada także zbiory archiwalne np. księgi gminne z końca XIX w., pocztówki, fotografie przedstawiające Babią Górę oraz tutejszych mieszkańców z XIX/XX w. W plenerze można zobaczyć Ogród Roślin Babiogórskich.

ZAWOJA - GOŁYNIA gm. Zawoja
Izba Regionalna
Szkoła Podstawowa nr 5 w Zawoi – Gołyni, 34-222 Zawoja – Gołynia 35a
tel. (0-33) 87-75-032
Zbiory mieszczą się w budynku dawnej salki katechetycznej usytuowanej obok szkoły. Gromadzenie zbiorów rozpoczęto w 2000 r. Przedmioty są związane z kulturą ludową Górali Babiogórskich. Prezentują prace rolne, rzemiosło, gospodarstwo domowe, strój. Do najciekawszych przedmiotów należą „dziad” używany w warsztacie bednarza, narzędzia do obróbki włókna, miarka na ziarno, kołyska, strój ślubny panny młodej z początku XX w.  Utworzono kącik historyczny, gdzie prezentowane są fotografie, dyplomy, wycinki prasowe dotyczące zespołów regionalnych: dziecięcego „Babiogórcy” i kobiecej grupy śpiewaczej „Zawojanki”. Organizowane są tu warsztaty regionalne i tzw. „posiady”.

ZAWOJA - MARKOWE RÓWIENKI gm. Zawoja               
Skansen im. Józefa Żaka
34-222 Zawoja - Markowe Rówienki
tel. (0-33) 874-36-70, kom 610 167-967
Skansen, tworzony od 1973 r., prowadzony jest przez Oddział PTTK Ziemia Babiogórska w Suchej Beskidzkiej i nosi imię swojego założyciela. Tworzą go obecnie trzy budynki mieszkalne, kuźnia, kapliczka i wolnostojąca piwnica ze spichlerzem ponad nią. Pierwsza ze skansenowych chałup, Franciszka Kudzi, pochodząca z przełomu XIX/XX w., pozostała na miejscu swojego postawienia. Druga chałupa, Stefana Gancarczyka, zbudowana w 1906 r., przeniesiona została z najbliższego sąsiedztwa. Trzecia, najstarsza, Franciszka Stopiaka, wybudowana w latach 1802-1815, trafiła tu z innej części Zawoi i jest najcenniejszym obiektem skansenu. W chałupie Franciszka Kudzi przygotowano ekspozycję poświęconą historii turystyki górskiej, głównie dziejom przewodnictwa górskiego w polskiej części Karpat. Chałupa Stefana Gancarczyka pełni rolę użytkową (sala konferencyjna, pokoje gościnne).

ZAWOJA - MARKOWE SZCZAWINY gm. Zawoja
Muzeum Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach
Schronisko Markowe Szczawiny, 34-222 Zawoja
tel. (033) 87-75-105
Muzeum mieści się w drewnianym budynku usytuowanym w pobliżu schroniska. Założone zostało w 1966 r. przez działacza turystycznego Edwarda Moskałę. Zbiory pochodzą głównie z darów działaczy turystycznych i turystów. Ekspozycja przedstawia postaci zasłużone dla turystyki babiogórskiej, dzieje schroniska na Markowych Szczawinach, rozwój szlaków turystycznych. Znajdują się tu także ubiory i sprzęt turystyczny, wydawnictwa i publikacje dotyczące babiogórskiego ruchu turystycznego, a także kopie dokumentów związanych z budową schroniska w 1906 r., pocztówki z XIX/XX w. przedstawiające Babią Górę.

ZAWOJA - PRZYSŁOP gm. Zawoja
Izba Regionalna im. Franciszka Gazdy
Szkoła Podstawowa nr 4 w Zawoi – Przysłop, 34-222 Zawoja – Przysłop 886
tel./fax: (0-33) 87-75-031
e-mail: zawojasp4@interia.pl
Izba została założona w 1998 r. Nosi imię Franciszka Gazdy (1910-1966), zwanego budzicielem folkloru babiogórskiego, pracującego w Zawoi w latach 1932-1938, twórcy pierwszego zespołu regionalnego Babiogórcy. Zbiory znajdują się w budynku szkoły i pochodzą z Zawoi - Przysłop. Obejmują prawie wszystkie dziedziny życia dawnej wsi babiogórskiej. Ekspozycja stała prezentuje kulturę ludową Górali Babiogórskich. Prezentowane są m.in. narzędzia do obróbki włókna i wełny (cierlica, międlica, grzebień do czyszczenia wełny, gremple), chustka na głowę z końca XIX w. Pracownicy szkoły prowadzą warsztaty regionalne dotyczące tańca i śpiewu, nauki babiogórskiego haftu, wykonywania kwiatów z bibuły, przygotowywania regionalnych potraw.

ZAWOJA - WIDŁY gm. Zawoja
Stare Nadleśnictwo
34-223 Zawoja 1028
tel.: (0-33) 87-75-143
Zespół starego nadleśnictwa został wybudowany w 1878 r. według projektu Karola Pietschka jako siedziba zarządcy lasów babiogórskich, należących wówczas do Habsburgów. Budynek mieszkalny posiada obszerne piwnice i strych, podzielony jest na dwie części: mieszkalnie zarządcy lasów oraz pomieszczenia dawnej kancelarii wraz z pokojami gościnnymi. Poza domem znajdują się tu: spichlerz połączony z chlewem, budynek gospodarczy mieszczący stajnię, oborę, pralnię, kuchnię gospodarczą i mieszkanie stróża. Budynek pełni funkcję mieszkania właścicieli. Zebrane tam eksponaty stanowią elementy wyposażenia i dekoracji. Wnętrza urządzone są w stylu z końca XIX w. Zbiory to meble, obrazy, bibeloty, trofea myśliwskie oraz dokumenty. Do najcenniejszych należą plany architektoniczne budynku nadleśnictwa oraz dokumenty związane z gospodarką prowadzoną w babiogórskich lasach.

drukuj stronę


 
 
 
  aktualizacja: 05.09.2006
  o nas | projekty i programy | współpraca | zabytki  
 

2005 - Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków

email: tsledzikowski@kobidz.pl